Osman Gazi Köprüsü Açıldı.


Şirketimizin inşaatın başladığı ilk günden bu güne kadar gurur ve başarıyla tedarikçiliğini üstlendiği Osman Gazi Köprüsü (İzmit Körfez Köprüsü) 30 Haziran 2016 itibari ile hizmete girmiştir.
 
Osmangazi Köprüsü saat 30 Haziran 2016 dan itibaren ulaşıma açıldı. Ulaşımın bayram tatilinin son gününe kadar ücretsiz olmasıyla (normalde 89 TL) birlikte Kocaeli ve Yalova'da bulunan birçok kişi köprüye akın etti.

Köprüyü merak edenler gece ulaşımın aksamasına neden oldu. Köprünün Yalova ve Kocaeli istikametlerinde sağ şeritler fotoğraf çektirmek isteyenlerle doldu. Herkes selfie çekerken, görevliler vatandaşları yolda durmamaları için uyardı.
 

3'er şeritli köprüde sağ şeritte duranlar nedeniyle zaman zaman kaza tehlikeleri de oluştu.

Osmangazi Köprüsü'nde yoğunluk bugün de devam etti. Ulaşımın bedava olması nedeniyle sürücüler Osmangazi Köprüsü'nü kullandı. Köprüde bugün de fotoğraf çektirmek isteyenler sağ şeritlerde durdu. Görevliler araçlarla yolda ilerleyerek sürücüleri uyardı. Tüm uyarılara rağmen vatandaşlar köprüde durarak fotoğraf çektirdi. Vatandaşlar köprünün çok güzel olduğunu belirterek, "Osmangazi Köprüsü çok güzel oldu. Köprüden geçerken gururlandık" dedi.


ESKİHİSAR BOŞALDI

Eskihisar'da ise Osmangazi Köprüsü'nün açılması ve geçişlerin ücretsiz olmasıyla birlikte feribotlara ilgi azaldı. Köprüden bayram tatili boyunca geçişlerin bedava olması nedeniyle sürücüler Eskihisar yerine Osmangazi Köprüsü'nü tercih etti. Köprüden geçişin bedava olduğunu bilmeyenler ise feribotları kullandı. Bazı sürücüler gazetecilerin köprünün bedava olduğunu söylemesi üzerine Osmangazi Köprüsü'nü kullanmak üzere geri döndü. Eskihisar ile Topçular arasında 18 feribot karşılıklı olarak çalışmaya devam ediyor.

 İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3 buçuk saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü'nün açılışı için yapılan tören gerçekleştirildi.

Kocaeli ve Yalova'yı birleştiren köprü sayesinde İzmit Körfezi 4 dakikada geçilebilecek.

Açılış törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım katılım gösterdi.

Erdoğan yaptığı konuşmasına Çanakkale 1915 isimli bir köprünün daha yapılacağını bildirerek başladı.

 

Köprüden geçiş 89 lira

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, köprü geçiş ücretinin 89 TL olacağını açıkladı.39 ayda tamamlandı, 8 bin işçi çalıştı

30 Mart 2013'te Yalova Altınova Hersek şantiyesinde düzenlenen törenle temeli atıldıktan sonra yaklaşık 39 ayda tamamlanan köprü, 252 metre kule yüksekliğine, 35,93 metre tabliye genişliğine, bin 550 metre orta açıklığına ve 2 bin 682 metre uzunluğa sahip.

Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada bulunan köprünün yapımında, 8 bin işçi çalıştı. Kuş türlerinin yaşadığı "Hersek Lagünü" için kavis verilen Osmangazi Köprüsü, bu özelliğiyle de tabiata ve biyolojik çeşitliliğe verilen önemi gösteren önemli yapılar arasında yer aldı.

 

İzmit Körfezi'nin gerdanlığı olarak nitelendirilen köprü, bölgedeki arsa ve konut fiyatlarını artırdı.Osmangazi Köprüsü'nün açılmasıyla Kocaeli'nin Gebze ve Diloavası ilçelerindeki sanayi yükünün azalması bekleniyor. Köprünün temelinin atılmasının ardından Yalova'da yeni Organize Sanayi Bölgeleri kurulması için çalışmalar başlatıldı.

 

Körfez geçişi 6 dakikaya indi 

Toplam yatırım bedeli 9 milyar dolar olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan köprü sayesinde İzmit Körfezi 6 dakikada geçilebilecek. 

Yap-işlet-devret modeliyle yapılan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil), 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğunda olacak. İzmit Körfezi'nde otomobille mevcut yol kullanılarak 2 saate yakın süren güzergah, köprü sayesinde 6 dakikaya indi.Arsa fiyatlarını artırdı

İzmit Körfezi'nin gerdanlığı olarak nitelendirilen köprü, bölgedeki arsa ve konut fiyatlarını artırdı.

Osmangazi Köprüsü'nün açılmasıyla Kocaeli'nin Gebze ve Diloavası ilçelerindeki sanayi yükünün azalması bekleniyor. Köprünün temelinin atılmasının ardından Yalova'da yeni Organize Sanayi Bölgeleri kurulması için çalışmalar başlatıldı.

 

Sofuoğlu 400 km hızla geçti

Köprüden milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, saatte 400 kilometre hızla geçiş yaptı.
Paylaş